skip navigation
Home Teams News Photos Facilities and Fields Sponsors Contacts Previous Seasons

Premier Girls Fastpitch Softball Since 1990


CGYBS Parade Opening Day

Congratulations on the following CTW girls making their high school teams

18u98BI
Meredith Bryan - Marian Central Catholic High School - Varsity 
Jacqueline Chmiel - Marian Central Catholic High School - Varsity (Co-Captain)
Ashleigh Delay - Boylan Catholic High School - Varsity
Kelly Iwamoto - Crystal Lake Central High School - Varsity
Alexandra Johnson - Prairie Ridge High School - Varsity
Brianne Prank - Cary-Grove High School - Varsity 
Samantha Schettl - Crystal Lake South High School - Varsity (Co-Captain)
Taelor Schmitz - McHenry West High School - Varsity
Grace Shukis - Marian Central Catholic High School - Varsity 
 
18u98FG
Alyssa Gurgone - Cary-Grove High School - Varsity
Colleen Waveney - Cary-Grove High School - Varsity
Sam Wageman - Cary-Grove High School - Varsity
Krissy Weber - Cary-Grove High School - Varsity
Cailey Giuffre - Crystal Lake South High School - Varsity
Erin Doyle - Hampshire High School - Varsity
Joslyn Torres - Hampshire High School - Varsity
Brittany Feldmann - Jacobs  High School - Varsity
Sam Anderson - Praire Ridge High School - Varsity
Paige Huffmaster - Wilmot High School - Varsity
 
16u99JS
Alexis Addante - Jacobs High School - Varsity
Katie Armstrong - Jacobs High School - Varsity
Izzy Bratter - Belvidere North High School - Varsity
Anna Chylak - Belvidere North High School - Varsity
Ryan Klinger - Marian Central Catholic High School - Varsity
Jasmine Lopez - Hampshire High School - Varsity
Deanna Origer - Dundee-Crown High School - Varsity
Drew Randazzo - Westminister High School - Varsity
Kylie Schremp - Prairie Ridge High School - Varsity
Maggie Schremp - Prairie Ridge High School - Junior Varsity
Clare Urbanski - Crystal Lake Central High School - Varsity
Claire Weeks - Dundee-Crown High School - Varsity
 
16u99JF
Victoria Beatty - Cary Grove High School - Varsity
Hailey Davenport - Wauconda High School - Varsity
Hannah Roy - Johnsburg High School - Varsity
Amaya Saldana - Woodstock North High School - Varsity
Taylor Pacana - Huntley High School - Varsity
Hayley Masching - Jacobs High School - Junior Varsity
Abby Zuniga - Prairie Ridge High School - Junior Varsity
 
15u00PH
Meggie Bokowy - Marian Central Catholic High School - Varsity
Gwen Bryzcek - Huntley High School - Junior Varsity
Ashleigh Dierking - Prairie Ridge High School - Junior Varsity
Maddie Fulgenzi - Huntley High School - Junior Varsity
Hannah Gestrich - Dundee-Crown High School - Varsity
Oz Landman - Huntley High School - Junior Varsity
Faith Parchutz - Marian Central Catholic High School - Varsity
Jayling Segatto - Genoa High School - Varsity
Rachel Stanley - Cary-Grove High School - Varsity
Emily Sulikowski - Crystal Lake South High School - Varsity
Jenna Ward - Crystal Lake Central High School - Varsity
 
15u00NM
Sam Wiles - Prairie Ridge High School -  Junior Varsity
Anna Whitaker - Cary Grove High School - Varsity
Kiley Stephen - Cary Grove High School - Junior Varsity
Morgann Paaske - Crystal Lake Central - Junior Varsity
Hannah Ruskin - Richmond Burton High School - Junior Varsity
Riley Herrick - Richmond Burton High School - Varsity
Tara Wilkes - Lake Zurich High School - Varsity
Mackenzie Scully - Prairie Ridge High School - Junior Varsity
Ainsley O'Connor - Marian Central High School -Junior Varsity
 
14u01MJ
Hannah Corcoran - Crystal Lake South High School -Varsity
Emma Hill - Cary Grove High School - Varsity
Jillian Minutillo - Prairie Ridge High School - Junior Varsity
Lindsay Newton - Crystal Lake South High School - Freshman
Cassie Rodgers - Loyola Academy - Varsity
 
14u01BE - pending

2015-2016 Trophy Case

10u - Mike Chmiel

  • 1st Place - ASA Roselle Rockers Fall Classic 

11u - Mike Johnson II

12u - George Fickas

  • 1st Place - Marengo Fall Frenzy Tournament
  • 1st Place - NAFA IL Gold Qualifier

13u - Scott Fisher

  • 2nd place - 2015 NAFA Midwest NIT Fall National Qualifier
  • 1st place - Illinois Gold Spring NAFA 14u Qualifier

14u - Mike Johnson l

  • 1st place - 2015 NAFA Midwest NIT Fall National Qualifier

14u - Becki Edmundson

16u - Phil Hempen

  • 2nd Place  - USSSA Lisle Slammers Fall Bash
  • 3rd Place  -  USSSA Belvidere Blasters Fall Bash

16u - Neil Moravick

  • 2nd Place - Roselle Rockers Fall Bash
  • 3rd Place - USSSA Skokie Field of Dreams

16u - Jim Summaria

16u - Joey Finke

  • 3rd Place - Winter Classic Tournament - NAFA National Qualifier

18u - Frank Gurgone

  • 2nd Place  - USSSA Lisle Slammers Fall Bash

18u - Brian Isola

 

Openings: 2015-2016 Crush Tidal Waves

10u - Mike Chmiel - One Position Player
11u - Mike Johnson II - Roster Full
12u - George Fickas - One Position Player
13u - Scott Fisher - Pitcher / Utility
14u - Mike Johnson I - Roster Full
14u - Becki Edmondson - Position Players
16u - Phil Hempen - Pitcher / Utility
16u - Neil Moravick -  Roster Full
16u - Jim Summaria - Roster Full
16u - Joey Finke - Pitcher  / Inf
18u - Brian Isola - Inf
18u - Frank Gurgone - Roster Full

 

We are very excited to announce the 2015-2016 Crush Tidal Waves coaches!  We have many well respected coaches in this line up as well as coaches that have led teams to STATE and NATIONAL CHAMPIONSHIPS.  2015-2016 looks to be another great year!

To schedule a private tryout contact Mike Johnson: jdog@dogkat.com or 847-722-3349 

 

2015 Year in Review

The first year of the merger of the Cary Crush and Crystal Lake Tidal Waves creating the Crush Tidal Waves was a major success. Twelve teams ranging from 10U-18U with 140 players comprised the organization.  CTW teams played in forty-one championship tournament games in 2015 winning twenty-two of them.  Teams qualified for Nationals in PGF, USSSA, ASA and NAFA.  At Nationals, CTW teams had one champion, three 2nd and one 5th place finishes.  We hosted a successful fall 10U-18U fall and 10U-14U spring tournament.  In January, Randy Schneider from the University of Wisconsin coaching staff presented a fundamental skills clinic and college recruitment talk.  

 The 10U team led by Mike Johnson finished first in two USSSA and one NAFA tournaments.  They placed second in a PGF qualifier in Roselle.  They had a top three finish in the 10U USSSA Northern Illinois State Championship and qualified for Nationals in USSSA, NAFA and PGF.  A great year for a first year team.

 Scott Fisher's 12U team had an amazing year.  Playing in ten tournaments they won eight championships and had one 2nd and a 3rd. They qualified for Nationals in USSSA, NAFA and PGF.  The team was the USSSA 12U Northern Illinois State Champs and NAFA 12U Northern National Champs.    

 The 12U team managed by Chuck Horsheit had a 2nd place finish at an open tournament in Vernon Hills.

 The 13U team coached by Mike Johnson placed 5th at the NAFA 14U Northern Nationals in Minnesota.  They also took 4th at a NAFA 14U Qualifier and 2nd at an open Vernon Hills tournament.

 Kurt Farnam's 14U team won 1st place at the Wisconsin Dells and a 3rd place at the USSSA 14U Fury Spring tournament.  They placed 2nd in two USSSA and one NAFA tournament.  They qualified for Nationals in USSSA and NAFA. 

 The 14U team managed by Ryan McDillon captured two 1st place trophies by winning the open Palatine Stingray tournament and a NAFA qualifier in Cary.  They qualified for the NAFA Northern Nationals. 

 Neil Moravick's 14U team had two 2nd place finishes.  One at the NAFA qualifier in Cary and the other at the open Palatine Stingray tournament.  They qualified for the NAFA Northern Nationals.

 Jim Summaria's 15U team played in seven tournaments and made it to the championship game in each one.  They placed 2nd at the USSSA 16U Heritage State Championship in Joliet, the NAFA 16U Midwest Nationals and the 16U NAFA Northern Nationals.  Their championship game at the 16U PGF College Showcase in Salem, WI was streamlined live online.  They qualified for USSSA, NAFA and PGF Nationals.

 The 15U team led by Joey Finke had three 3rd place finishes on the year.   

 Frank Gurgone's 16U team placed high in five tournaments.  They won the NAFA McHenry Heatwave 16U B Bracket and won the consolation bracket at a USSSA NIT.  They had two 2nd place finishes and a 3rd.  They qualified for the NAFA and USSSA Nationals.

 Brian Isola's 16U team played in five tournament championship games winning two of them.  One NAFA and one ASA.  They placed 2nd at the USSSA 16U A Northern Illinois State Championship, a USSSA qualifier and the PGF/ASA Sparks regional tournament. They qualified for Nationals in ASA, USSSA, NAFA and PGF.  

The 18U team led by coach Phil Hempen finished in the top three in five tournaments.  They took 3rd place at two USSSA tournaments and one NAFA tournament.  They captured 1st place at the USSSA Storm Dayz and placed 2nd at the NAFA 18U Midwest Nationals. They qualified for Nationals in USSSA and NAFA.